Har du frågor om våra produkter?
Ring oss när du vill!

0573-63 81 00
Wibe Trappstege 55P NY MODELL i gruppen Stegar / Bra arbetsmiljöval / Nivå 2 (0 - 1,25 m) hos Stegcentralen i Årjäng AB (WIBE-735503r)
Klicka på bilden för större och fler bilder!
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Trappstege 55P NY MODELL
Wibe Ladders

Wibe Trappstege 55P NY MODELL

55P NY MODELL! En robust proffsstege som passar för varierande arbetsuppgifter. ”Bra arbetsmiljöval”–godkänd upp till 5 steg.
Plattformshöjd / steg inkl plattform: 
Antal: 
Artikelnr.
WIBE-735503r
Leveranstid:
Frakt:
Kampanj:
Antal:
0
Kampanjstart:
Kampanjstopp:
  • Beskrivning
  • Produktblad
  • Manualer

Beskrivning


Wibe populära trappstege 55P kommer nu i ny modern och förbättrad tappning!

En robust proffsstege för dig som efterfrågar kvalité i varje detalj. Passar de flesta som är ute efter en allsidig och pålitlig stege för varierande arbetsuppgifter. Innovativ infästningsteknik med FDS-skruv ger en stabil konstruktion med minimal svikt och riktigt lång livslängd. ”Bra arbetsmiljöval”–godkänd upp till fem steg.


  • Tyststängande plattform (310 x 270 mm) i metall med dubbelriktat halkskydd.
  • Ergonomiska stegfronter att luta smalbenen mot och greppvänliga profiler gör stegen både lättburen och bekväm att arbeta med.
  • Djup aluminiumhylla skruvad direkt i sidoprofilerna för ökad hållbarhet.
  • Stållänkar för säkrare användning.
  • Aluminiumprofilerna är anodiserade så att du inte svärtar ner dina händer och kläder.

  • Verktygshylla Art. nr. 722015 och glidskydd (4-pack) Art. nr. 722004 finns som reservdelar. Se tillbehör!
  • Säkerhetsutrustning: stegfot, stödben och handledare finns att köpa till. Se tillbehör!




Titta i tabellen för att bestämma lämplig modell. Klicka fram "rätt" modell i beställningsrutan ovan.

”Bra arbetsmiljöval”–godkändJaJaJa-----
Transportlängd (m)1,531,82,0652,342,6052,8753,413,95
Vikt (kg)7,18,29,310,411,512,916,219
Trappstegens djup  (m)- D0,7850,961,151,331,511,6952,0552,45
Trappstegens fotbredd (m)- B1------1,111,17
Trappstegens bredd (cm) - B4952555860,563,56975
Trappstegens höjd (m) - H11,361,611,852,0592,3452,603,0953,585
Plattformshöjd (m) - H0,700,951,201,451,701,952,442,93
Antal steg inkl. plattform3-steg4-steg5-steg6-steg7-steg8-steg10-steg12-steg
Art nr735503735504735505735506735507735508735510735512


Se alla produkter som är Bra arbetsmiljöval-godkänd, klicka här!

Manualer

Liknande produkter

Günzburger Trappstege Yrkes
En säker och trygg yrkes-trappstege från Tyskland med lång livslängd.
fr. 1656 kr
Laggo Trappstege Enkel Pro Classic
Trappstege Pro Classic, en allsidig stege som tål daglig användning inom bygg, industri,...
fr. 2016 kr
Skeppshult Yrkestrappstege 5050
En stabil och robust yrkestrappstege som tål tufft slitage.
fr. 1299 kr
Wibe Trappstege 55P NY med stegfot
55P NY MODELL MED STEGFOT! En robust proffsstege som passar för varierande arbetsuppgift...
fr. 1762 kr
Wibe Trappstege ASP+
En av Wibes bästa stegar - stabil, säker och hållbar.
fr. 3756 kr