Har du frågor om våra produkter?
Ring oss! Mån-Fre kl 8:00-17:00

0573-63 81 00
Wibe Arbetsbock 5500+ i gruppen Stegar / Bra arbetsmiljöval / Nivå 1 (0 - 0,5 m) hos Stegcentralen i Årjäng AB (WIBE805502r)
Wibe Arbetsbock 5500+
Wibe Arbetsbock 5500+
Wibe Ladders

Wibe Arbetsbock 5500+

En stabil arbetsbock som klarar höga påfrestningar och daglig användning.

Höjd / antal steg: 
Antal: 
Artikelnr.
WIBE805502r
Leveranstid:
Frakt:
Kampanj:
Antal:
0
Kampanjstart:
Kampanjstopp:
  • Beskrivning
  • Produktblad
  • Manualer

Beskrivning


Wibe Arbetsbock 5500+ är en stabil arbetsbock som klarar höga påfrestningar och daglig användning. Utrustad med utvinklade ben och stort ståplan, allt för att ge dig som hantverkare ett riktigt säkert arbetsredskap.

  • Kraftiga aluminiumprofilen ger stabilitet utan att göra arbetsbocken tung.
  • Stort ståplan på 300 x 620 mm med dubbelriktat halkskydd.
  • En grov sax, utsvängda ben och kraftiga stag ger en mycket stabil konstruktion.
  • Fotstegen är 80 mm djupa med extra höga rillor för ökat halkskydd.
  • Lackade aluminiumprofiler som gör att varken händer eller kläder svärtas ner.
  • Arbetsbock 2-steg är godkänd enligt Bra Arbetsmiljöval.


Titta i tabellen för att bestämma lämplig modell. Klicka fram "rätt" modell i beställningsrutan ovan.

  Stegens höjd (mm)500750950
  Stegens bredd (mm)820910980
  Stegens spännvidd (mm)7009001100
  Antal steg2+23+34+4
  Vikt (kg)5,87,810,6
  Artikelnummer805502805503805504

OBS! arbetsbock 2-stegs, art.nr. 805502 är godkända enligt " Bra arbetsmiljöval " nivå 1.

Se alla produkter som är Bra Arbetsmiljöval - godkänd!

Manualer

Liknande produkter

Skeppshult Arbetsbock 4250
Robust arbetsbock för alla ändamål. Hydralnitad.
1129 kr
Skeppshult Arbetsbock 4750 Jumbo
Robust arbetsbock med stor plattform - 650x350 mm. Hydralnitad.
1492 kr
Wibe Arbetsbock 3500
En robust arbetsbock som tål stora påfrestningar och tuff daglig användning.
fr. 1546 kr
Wibe Arbetsbock 55AB
En storsäljare arbetsbock från Wibe. Mycket stabilt och stor topplattans.
fr. 1268 kr
Wibe Arbetsbock 5600+
Stabil yrkes-arbetsbock som klarar höga påfrestningar och daglig användning.
fr. 4511 kr